P jak peeling
Ten prosty zabieg kosmetyczny potrafi zdziałać cuda: odświeża i wygładza skórę, nadaje jej zdrowy koloryt. Możesz go zrobić w domu lub w gabinecie. Peeling, czyli złuszczanie, polega na usuwaniu z powierzchni skóry martwych komórek naskórka. W wyniku naturalnego procesu regeneracji skóry, który powtarza się cyklicznie co 28 dni, powstają nowe komórki, zaś stare obumierają. 
Peeling pomaga się ich pozbyć, odsłaniając jaśniejszą i zdrowszą skórę. Poprawia również mikrokrążenie - po jego użyciu skóra ma natychmiast ładniejszy koloryt i jest gładsza. Ponieważ peeling oczyszcza ją głębiej niż zwykłe mycie, jest dzięki temu lepiej przygotowana na wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kremach.

Peeling ciała
Całe ciało warto poddać temu zabiegowi raz w tygodniu. Świetne gotowe preparaty proponują: Garnier (Cukrowy, 150 ml/25 zł), Nivea (Ryż i Lotos, 150 ml/16 zł), Eris (z kruszonymi muszelkami, Body Art, 175 ml/35 zł). Ale możesz też łatwo przygotować sobie odpowiedni preparat domowym sposobem, dodając do żelu pod prysznic łyżeczkę oliwy z oliwek i 3 łyżki soli, lub - zamiast soli - łyżkę cukru. Zabieg będzie skuteczniejszy, gdy połączysz go z masażem całego ciała.
Peeling twarzy
Masz do wyboru następujące rodzaje peelingów:
- mechaniczny (ścierający, scrub, np. Nivea Visage, 75 ml/14 zł) przeznaczony do cery normalnej lub ze skłonnością do przetłuszczania się; zawiera ziarniste drobinki, np. z pestek migdałów lub moreli, które działają jak delikatny papier ścierny. Wymaga masażu.
- enzymatyczny (gommage, np. DermaCos, Farmona, 50 ml/16 zł), stosowany przy cerze suchej, wrażliwej lub dojrzałej, nie ściera martwego naskórka, ale go rozpuszcza. Nie wymaga masowania, nakłada się go na twarz jak maseczkę, a po kilku minutach "wałkuje się" jak podczas ścierania gumką lub spłukuje.
- typu peel-off (np. Avon, 75 ml/ 15,90 zł) odpowiedni do cery tłustej, nie wymaga masowania, nakłada się go na twarz, gdzie zastyga, po czym zdejmujemy go płatami jak plaster. Przy cerze normalnej lub tłustej można stosować peeling raz w tygodniu, przy suchej, delikatnej - rzadziej, np. raz na dwa tygodnie.
Zdaniem specjalisty Ewa Marzec, lekarz dermatolog Centrum Medyczne LIM Kraków
Warto docenić te zabiegi
Do usuwania piegów, głębokich plam, drobnych zmarszczek i zmian potrądzikowych stosujemy peelingi chemiczne, które można wykonać wyłącznie w gabinetach. Za ich pomocą usuwa się warstwy naskórka na różnych poziomach. Jest kilka rodzajów peelingów chemicznych. Ich działanie z jednej strony jest podobne, bo wszystkie pozwalają pozbyć się martwych komórek, różnią się jednak głębokością złuszczania i stężeniem kwasu. Lekarz dopasowuje odpowiedni peeling w zależności od potrzeb pacjenta.
|